עבודה כמהנדס אזרחי בחו”ל — יתרונות וחסרונות

--

עבודה בחו”ל מגלמת בתוכה שורה ארוכה של יתרונות וחסרונות, אבל יש כמובן גם משמעות גדולה לשאלה באיזה סוג של תפקיד מדובר. במאמר הבא נרחיב על מהנדס אזרחי ונבין מה אפשר ללמוד מזה גם על תחומי עיסוק אחרים

איש מקצוע שמתמחה בהנדסה אזרחית עוסק במגוון תחומי הנדסה ובעיקר בתכנון, תכן וביצוע של מבנים ומערכות. בנוסף, השירות של המהנדס רלוונטי גם לצרכי התעשייה והציבור אבל גם לצרכים פרטיים. אז אם רוצים למשל לתכנן פרויקט הנדסה גדול, זה איש המקצוע שאליו פונים. במקביל, התייעצות עמו יכולה לסייע לברר היתכנות של הפרויקט עוד לפני שהוא יוצא לפועל — כמו גם להבין מהן המשמעויות הכלכליות של הביצוע.

שירותי מהנדס ברחבי העולם

העובדה שאותם עקרונות הנדסה פחות או יותר מלווים פרויקטים שונים בכל רחבי העולם, הופכת את השירות של מהנדס אזרחי למבוקש מאוד. במילים אחרות, זהו בין אנשי המקצוע היחידים שלא צריכים לעבור הסמכה נוספת על מנת להתחיל לספק את השירותים שלהם גם מעבר לים. כמובן שאותו מהנדס חייב להכיר על בוריה את השפה המקומית במדינת היעד ואת הז’רגון המקצועי, אבל זה מתבצע יחסית מהר ובצורה פשוטה.

היתרונות של רילוקיישן לחו”ל

כל עבודה במקום אחר בעולם מגלמת בתוכה יתרונות וחסרונות שונים. אם לוקחים כדוגמא את התפקיד של מהנדס אזרחי, אפשר ללמוד לא מעט על הערך המוסף של רילוקיישן מן הסוג הזה ואף להסיק לגבי האטרקטיביות שלו בתחומים אחרים לגמרי:

א. שכר גבוה — ברוב המקרים, עבודה בחו”ל רלוונטית עבור מי שרוצה להרוויח שכר גבוה. היות והביקוש הוא בעיקר לעבודה במדינות מפותחות באירופה ובארצות הברית, סביר להניח שכבר מהרגע הראשון המהנדס ירוויח שכר במטבע המקומי שהוא גבוה יותר בהשוואה לשקלים. בנוסף, חברות גדולות מגייסות מהנדסים באמצעות תנאים טובים וגם זה משפיע לטובה על השכר.

ב. עניין — יתרון נוסף של עבודה בחו”ל בא לידי ביטוי בעניין האישי ולא כדאי לזלזל או להמעיט בזה. אחרי שהמהנדס עובר אזרחי וצובר ניסיון בארץ, סביר להניח שהאתגר הבא שלו יהיה מעבר לים. במקרים כאלה, עצם העבודה מול אנשים וגופים אחרים לגמרי כבר מזריקה המון מוטיבציה לקריירה של המהנדס.

ג. אפשרויות קידום — ברחבי העולם יש יותר אפשרויות קידום מאשר בישראל. בעוד ישראל היא מדינה קטנה עם מספר פרויקטים מצומצם ובעיקר עם מעט חברות גדולות ששולטות בשוק, קשה להתקדם בה. לעומת זאת, בארצות הברית או באירופה אפשר לפתח את הקריירה במגוון אפיקים וללא סיכום.

מומחה הנדסה אזרחית

החסרונות של עבודה בחו”ל

הצד השני של המטבע מתואר על ידי החסרונות של עבודה כמהנדס אזרחי בחו”ל. ראשית, צריך לזכור שזה לא מתאים לכל אחד: אצל מהנדסים מבוגרים יחסית עם משפחה גדולה, מעבר כזה יהיה כמעט בלתי אפשרי או ידרוש המון התאמות. שנית, עבודה בחו”ל מחייבת תקופת התאקלמות ארוכה. בתקופת ההתאקלמות הזו מרוויחים פחות כסף, חווים את הלחץ ומרגישים רחוק מהבית.

איך יודעים מה לעשות?

הפתרון הוא כמו תמיד לבחון כל מקרה לגופו. אם מהנדס מקבל הצעה לעבודה בחו”ל, עליו להתחשב בכל הפרמטרים הרלוונטיים. בין היתר, הוא יכול לקרוא לעומק את תנאי ההעסקה ולבדוק עד כמה המחויבות הנדרשת ממנו היא גבוהה. לאחר מכן, ניתן ליצור קשר עם מהנדסים במדינת היעד ולשאול אותם מה הם חושבים על התפקיד. אם הרשמים של הקולגות חיוביים, יכול להיות שזה יעודד מהנדסים רבים לעשות את הצעד הזה של רילוקיישן לחו”ל.

--

--

דורון שליו הנדסה בעמ
0 Followers

משרד דורון שלו הנדסה בע"מ עוסק בתכנון מבנים במקצועיות ובהקפיות http://www.doron-eng.co.il/ רבה