מהנדס אזרחי — משרה מבטיחה

--

בין אם מצב הנדל”ן טוב או בעייתי, ניתן להיות בטוחים שענף הבנייה בארץ תמיד ייהנה מהילוך גבוה וימצא בכותרות, כי תמיד יש עוד הרחבה, עוד צורך בשכונה חדשה, עוד מרכז מסחרי שעומדים להקים, על הפרק נמצאת עוד תוכנית להקמת אזור תעשייה וכדומה, ועל כן הנדסאים אזרחיים נהנים מדרישה רבה, אך עדיין ניתן להרגיש במחסור של בעלי מקצוע בתחום. מהי אם כן הסיבה ומה צפוי? ובכן אם גם אתם אנשים ריאליים שפוזלים לכיוון, המאמר הזה נועד עבורכם!

שנתחיל מהשורה התחתונה?

המקצועות שנכללים תחת ההגדרה הרחבה “הנדסה אזרחית” בין היתר מבטיחים מסלולי קידום, עבודה בארץ (או בחו”ל), ניסיון בתחומי ניהול ומעל הכול משכורת גבוהה לצד יציבות. מהם אם כן המקצועות שנמצאים תחת אותה מטרייה? ניהול בנייה, הנדסת מבנים, הנדסה גיאוטכנית, הנדסת תחבורה, הנדסת הסביבה ואפילו הנדסה חקלאית, כך שבין היתר ניתן להתמחות בקרקע, בתיאום ביו מערכות, בקונסטרוקציה, בפסולת ובשפכים, באיכות האוויר וכדומה, כך שללא ספק מדובר במקצוע מאוד מגוון שבו כל אחד מוזמן למצוא את הנישה שאליה הוא יותר מתחבר.

הנדסה אזרחית מקצועית — דורון שליו הנדסה

רתיעה ללא הצדקה

רבים מהאנשים אינם מעודכנים בשינוי התפיסתי שהמקצוע עבור בשנים האחרונות. שנרחיב? בעבר המקצוע הצריך הרבה עבודת שטח באתרי בנייה, אך כיום נוספו למהנדסים אזרחיים תחומי אחריות, כך שבין היתר הם זוכים לפעול מאחורי הקלעים ואף לא מעט מתוך המשרד. כך למשל כיום מהנדסים אזרחים מוסמכים לטפל במגוון נושאים משפטיים, להתנהל מול הרשויות ושותפים, לנהל את העובדים, לסייע בשלבי הפיתוח העסקי וכדומה, וכל זאת בזכות הרחבת תחומי האחריות וכניסתן של טכנולוגיות חדשות.

מעבר לכבישים ואתרי בנייה

ציינו שכיום מהנדס אזרחי זוכה לפעול בצורה שונה ויותר מקיפה, ופה נציין שמלבד העובדה ששירותיו נצרכים באתרי בניין, במבני דיור, בכבישים, באזורי תעשייה ובשדות תעופה, כיום ההכשרה של מהנדס אזרחי נדרשת גם בתחומי האנרגיה, במתקנים סולאריים וכדומה, משמע הרשת שזקוקה למהנדסים אזרחיים רק ממשיכה להתפרס.

מהנדס ביצוע לצד מהנדס תכנון

חשוב להבין שהתחום מאוד נרחב ומתחלק לשני תחומים עיקריים: מהנדסי ביצוע לצד מהנדסי תכנון, ואם נבקש לחדד מהם ההבדלים, נציין שמהנדס תכנון עובר על התכניות האדריכליות, ולו מבחינת עומס, חומרי בנייה ויציבות, ואפילו יועצי הפרויקט (למשל יועצי מיגון ואינסטלציה) אינם יוצאים לדרך ללא אישורו. מנגד, מנהל הביצוע אחראי על עבודת השטח והא אחראי ליישם את התוכנית מההתחלה ועד השלב הסופי, כאשר ברוב המקרים מיושם שיתוף פעולה בין השניים — המהנדס האזרחי שאחראי על התכנון מוודא מול המהנדס האזרחי שאחראי על הביצוע שאכן מיושר קו.

ביקוש יש היצע פחות

הביקוש קיים, המשכורות בשוק הפרטי גבוהות, התחום מרתק וכולל מגוון תחומי אחריות. אן כן כיצד ניתן להסביר את העובדה שקיים מחסור באנשי מקצוע בתחום? ובכן רבים מהמהנדסים האזרחיים שהגיעו עם העלייה הרוסית בשנות ה90 בימים אלו יוצאים לפנסיה, כך שבאופן קיצוני מתעורר מחסור משמעותי. במקביל, מוסדות הלימוד לא השקיעו בתחום ולא קידמו את מסלול הלימודים, ואף אין מספיק מודעות לנוכח הצורך שרק גובר וצובר תאוצה.

בעיה לצד מענה

לנוכח הצורך באנשי מקצוע בתחום, פועלים במגוון חזיתות. כך למשל נוספו מלגות, בבתי הספר התיכוניים מדברים עם התלמידים על הצורך בעובדים חדשים בתחום ואף בשוק הציבורי בו המשכורות יחסית נמוכות מורגשים מאמצים על מנת לתגבר את התנאים. כמו כן, מדברים רבות על כך שמהנדס אזרחי הינו מקצוע מבוקש — מקצוע שמבטיח הכנסה מאוד גבוהה ושבו זמנית מעניק בטחון תעסוקתי, נתון שמאוד קריטי בימים אלו.

--

--

דורון שליו הנדסה בעמ
0 Followers

משרד דורון שלו הנדסה בע"מ עוסק בתכנון מבנים במקצועיות ובהקפיות http://www.doron-eng.co.il/ רבה

More from דורון שליו הנדסה בעמ