הנדסה אזרחית למבנים ציבוריים

--

המון סוגים שונים של מבנים ציבוריים דורשים מעורבות של בעלי מקצוע עם רקע והסמכה בתחום של הנדסה אזרחית. במאמר הבא נציג את המאפיינים הספציפיים של שירותי הנדסה אזרחית למבנים ציבוריים ונסביר מה מיוחד בהם

השוואה בין סוגים שונים של שירותים יכולה לסייע להתאים אותם לצרכים של קהל היעד. בפועל, אחת הדרכים הכי טובות לעשות את זה היא לבדוק במה בדיוק בעלי מקצוע מסוימים מתמחים. לאחר מכן, ניתן להיכנס אל עובי הקורה ולברר האם ההתמחות הספציפית של כל איש מקצוע אכן עולה בקנה אחד עם האופי של הפרויקט שאותו מעוניינים ליישם.

אחד התחומים שבהם ניתן לראות בצורה בולטת את ההבדלים בין סוגים שונים של תתי-התמחות הוא הנדסה אזרחית למבנים ציבוריים. בתחום הזה לא מספיק להיות מהנדס אזרחי, כי צריכים להיות בעלי רקע מסוים בסוג השירותים שאותם מספקים עבור קהל היעד.

למי פונים כדי לתאם שירותי הנדסה אזרחית למבנים ציבוריים?

החדשות הטובות הן שכיום ניתן לתאם סוגים שונים של שירותי הנדסה אזרחית למבנים ציבוריים תחת קורת גג אחת. אם מלכתחילה פונים אל חברה שמתמחה בהנדסה אזרחית בכלל ויש לה ניסיון קונקרטי במבנים ציבוריים בפרט, קיים סיכוי גבוה יותר להתאמת פתרונות לצרכים של קהל היעד. לאחר מכן, כל שנותר הוא להשוות בין מהנדסים אזרחיים בתוך כל תחום ספציפי.

הנה למשל כמה פרמטרים שאליהם ניתן להתייחס אם רוצים להשוות בין בעלי מקצוע שונים, בתחום של הנדסה אזרחית למבנים ציבוריים:

א. יכולת והתחייבות לעמידה בלוח זמנים — כל פרויקט שנמצא בתחום האחריות של בעלי מקצוע חייב להיות כפוף ללוח זמנים מסוים. אבל עם הנדסה אזרחית למבנים ציבוריים, יש להביא בחשבון שעיכוב בלוח הזמנים עלול לגרום הוצאות כבדות מאוד ופגיעה מהותית באינטרס הציבורי. אז כדי למנוע את זה, דורשים מראש התחייבות לעמידה בלוח זמנים ואף ביטוי בכתב של כל הסכמה בעל פה.

ב. השוואת מחירים — התקציב הציבורי שמאפשר הקמת סוגים שונים של מבנים חייב להישאר תחת פיקוח. כדי לעמוד בתקציב המוגדר מראש מצד אחד ועל מנת להבטיח רמת ביצוע גבוהה ומדויקת מצד שני, יכול להיות שיהיה צורך לבצע השוואת מחירים. את המחירים משווים רק בין בעלי מקצוע עם רקע בתחום של הנדסה אזרחית למבנים ציבוריים ולאחר שמביאים בחשבון את השיקולים השונים.

ג. פרויקטים דומים — ניתן לראות פרויקטים דומים של הנדסה אזרחית במבנים ציבוריים במקומות שונים בארץ. מטבע הדברים, יש למשל הבדל בין מהנדס אזרחי שמתמחה במבנים ציבוריים — לעומת מהנדס אזרחי שההתמחות שלו היא תכנון מערכות לצרכי התעשייה, מבני דיור או הקמת כבישים ומחלפים.

מאפיינים של שירותי הנדסה אזרחית למבנים ציבוריים

שירותי הנדסה אזרחית למבנים ציבוריים מיוחדים קודם כל בכך שהם מתאימים לכלל הציבור. בשביל להתאים סוגים שונים של מבנים לציבור הרחב, יש צורך לזהות את המכנה המשותף הרחב ביותר. רק אם מוודאים מראש התאמה של מבנים ציבוריים שונים למכנה המשותף הכי רחב, ניתן יהיה להיכנס לאחר מכן אל עובי הקורה כדי להחליט כיצד ייראו פרויקטים כאלה או אחרים ומה יהיו ההבדלים ביניהם.

חוץ מזה, יש צורך להשוות בין מאפיינים של הנדסה אזרחית למבנים ציבוריים גם לפי היכולת של בעלי מקצוע לעמוד בתקן. בתחום של הקמת מבנים ציבוריים קיימים תקנים מוגדרים מראש שיש עליהם פיקוח. אם מנסים להקים או ליזום מבנה ציבורי חדש בלי לעמוד בתקן מוגדר מראש, עלולים לספוג סנקציות וקנסות כספיים מאוד משמעותיים.

--

--

דורון שליו הנדסה בעמ
0 Followers

משרד דורון שלו הנדסה בע"מ עוסק בתכנון מבנים במקצועיות ובהקפיות http://www.doron-eng.co.il/ רבה

More from דורון שליו הנדסה בעמ